Az utolsó negyedig fej-fej mellett haladtak a csapatok a Nemzeti Leány Kadett Döntő utolsó negyeddöntőjében, aztán az utolsó negyedben állva hagyta ellenfelét Nenad Markovic csapata, így holnap az elődöntőben szurkolhatunk a lányoknak.

A Nemzeti Leány Kadett Döntő utolsó negyeddöntőjében voltak érintettek lányaink. A nap folyamán a Pécs, a Csata, valamint a BEAC már kiharcolta a helyét a legjobb négy között, lányaink pedig a Darazsak Sportakadémia ellen próbálták meg ugyanezt. Idén eddig két alkalommal találkoztunk a soproniakkal, az alapszakasz főtábláján Sopronban egy ponttal, Pasaréten pedig nyolc ponttal bizonyultak jobbnak a sárga-zöldek.

Nenad Markovic vezetőedző a Mayr-Dévai-Galavits-Bori-Kárpáthegyi ötössel és egész pályás letámadással kezdte a mérkőzést, melyet Dévai Blanka kettese nyitott. Több sikertelen támadás után Kárpáthegyi Léda tempóból növelte az előnyt, majd a túloldalon hatalmas blokkot osztott ki az ellenfél centerének. Két és fél perc telt el, mikor a soproniak először kosarat tudtak dobni, Mayr Lara válaszolt, szinte azonnal. Rengeteg szabálytalanság tarkította az első perceket, három perc játék után már 3-3 személyi hibát vétettek a csapatok. A mérkőzés kommentátorának feldobás előtti gondolatai igazzá váltak, tényleg „sárdagasztós” meccsnek nézett ki ekkor az összecsapás, öt perc játékidő alatt már nem esett több kosár, minimális Vasas előny mellett (4-6). Szép oldalbedobás utáni kombinációval egyenlítettek a soproniak, a korábbi sok falt pedig ekkorra már büntetődobásokká ért, mindkét oldalon többször állhattak vonalra a lányok, ebből elsőre ellenfelünk jött ki jobban. Horváth hárompontosára Bori Liza 2+1-es játékkal felelt, Mayr Lara pedig az utolsó másodpercekben harcolt ki két büntetőt, és mivel csak az egyiket értékesítette, így döntetlennel zárult az első játékrész (13-13).

Mayr Lara hatalmas passzát Csercsa Eszter értékesítette, Vasas pontokkal kezdődött tehát a második tíz perc is, a következő támadásban fiatal irányítónk előbb támadó lepattanót szerzett, majd falttal együtt értékesítette a ziccerét, egyértelműen az ő percei voltak ezek. Csaplár-Nagy szerencsés kosarával közelített a Sopron, miközben mindkét csapat védekezést váltott, a Vasas zónára, míg a soproniak a korábban már általunk is használt egész pályás letámadásra. A büntetőkkel továbbra is hadilábon álltunk Csaplár-Nagy pedig ismét közelebb hozta csapatát, Kárpáthegyi Léda újabb blokkja kellett ahhoz, hogy megtartsuk az előnyt. Sajnos csak rövid ideig sikerült ez, Kovács 2+1-es akciója soproni vezetést, és Vasas időkérést eredményezett. Támadásban mintha bedeszkázták volna a gyűrűket ezt követően, több percig egyik csapat sem volt képes betalálni, a negyed felénél maradt tehát a sárga-zöldek minimális előnye (20-18). Mayr Lara tört meg egy nagyon hosszú kosárcsendet, Marton Szilvi tempójával pedig átvette a vezetést csapatunk. Bár a statisztikát a helyszínen rögzítők nem jegyezték fel pontosan, Kárpáthegyi Léda kiosztotta ekkor már negyedik blokkját is, elképesztő stabilitást adott a védekezésnek, Csercsa Eszter tempóját követően ismét ő osztott ki egy sapkát, Galavits Lili büntetője után pedig időt is kért a soproni csapat. Csaplár-Nagy öt perces soproni kosárcsendet tört meg, több pont pedig már nem esett, így három pontos előnnyel zártuk az első félidőt (22-25). A félidőben egészen elképesztő, hogy csak 4(!) eladott labdát vétett csapatunk a soproni 14-gyel szemben, a lepattanó harcot viszont megnyerte ellenfelünk (28-21) és a büntetők értékesítése terén is nagy volt a különbség a soproniak javára (5/13 – 5/5). Mayr Lara és Csaplár-Nagy voltak a legeredményesebb játékosok húsz perc játék után 8-8 pontot termelve.

A második félidő első támadásából ismét kosarat szereztek lányaink, ezúttal Kárpáthegyi Léda volt az, aki betalált, egy jó védekezés után pedig Tóth Frotti büntette meg a hibázó soproni védekezést. Kovács révén először hibázott büntetőket a Sopron, egyből kettőt is, a kialakult nagyobb előnyre pedig válaszként ismét zónára váltott ellenfelünk. Majd’ négy perc telt el a negyedből, amikor Kovács révén először talált be a sárga-zöld csapat, az első percekben nagyon jól védekeztek ugyanis lányaink, a támadó oldalon azonban nálunk is sokszor becsúsztak apróbb hibák, így nem sikerült kihasználni a soproni üresjáratot. Pácza Blanka palánkról értékesített tempójára gyorsan érkezett a válasz, megindultak a csapatok a negyed feléhez érkezve (26-31). Fekete tempójával egy labdára csökkentette a különbséget ellenfelünk, egy eladott labda után pedig 4(!) támadó lepattanót szedett össze egymás után a Sopron, büntetőkből büntetett Szlávik, egy értékesített hárompontos után pedig már át is vették a vezetést, időt is kellett kérnie Nenad Markovicnak (32-31). Bori Liza szerzett labdát, passzából pedig Mayr Lara révén gyorsan reagáltunk, büntetőkből érkezett a válasz a túloldalon. Többször is üres hárompontost vállalhattak lányaink, de sehogy sem akartak beesni a távoli dobások, Mayr Lara egy lepattanóharc után büntetőkből vette vissza a vezetést. Ami nem sikerült az egyik oldalon, az Szláviknak sikerült a másikon, a harmadik soproni hárompontost értékesítette ekkor, míg nálunk tizenhét próbálkozásból egy sem volt sikeres. Varga kosarára Dévai Blanka felelt, egy szerencsétlen szituáció után pedig a dudaszó pillanatában harcolt ki faltot a Sopron, nem is hibáztak, így bár fantasztikusan indítottuk a játékrészt, a negyed végére leadtuk az előnyt és hátrányból várhattuk a záró játékrészt (41-38).

Bízhattunk benne, hogy az első három negyed mintájára ismét mi iratkozunk majd fel először a pontszerzők táblájára, Dévai Blanka pedig tett is erről, a Vasas első hárompontosát értékesítve ismét döntetlenre hozta a Vasast, Bori Liza 50%-kal értékesítette büntetőit, átvettük a vezetést két perc játék után (41-42). Mayr Lara tizedik lepattanója után 2+1-es játékot értékesített, kis levegőt adva ezzel csapatának, Csercsa Eszter tempója után pedig időt kellett kérnie ellenfelünknek, akik öt perc játék után nem tudtak még pontot szerezni az utolsó játékrészben (41-47). Kárpáthegyi Léda újabb blokkját követően Csercsa Eszter triplával növelte az előnyt, Tóth Frotti kosarával pedig már kétszámjegyű volt az előny, újabb soproni időkérés következett, ekkor már hét perce nem szereztek pontot, 14-0-s futásban voltak lányaink. Szlávik iratkozott fel elsőként a pontszerzők közé a negyedik negyedben ellenfelünktől, de Mayr Lara egyből válaszolt és visszaállította a különbséget. Varga óriási hárompontosával még egyszer megindult a Sopron, Mayr válaszára újabb soproni hármas jött. Csercsa Eszter nyugtatta meg a kedélyeket egy közelivel, de Varga újabb triplát értékesített, ami nem ment a negyed korábbi részében, az megérkezett ekkor, de lányaink higgadtan büntetőztek, így tartották a két labdás különbséget, 20 másodperccel a meccs vége előtt Csercsa Eszter kosara alakította ki a végeredményt (55-65). A mérkőzés legeredményesebb játékosa az egészen fantasztikus számokat produkáló Mayr Lara (21 pont, 11 lepattanó, 7 gólpassz, 7 kiharcolt falt – 37 VAL) lett, mellette Csercsa Eszter ért még el kétszámjegyű teljesítményt (15), és a legjobbkor tolta meg a Vasas szekerét a záró játékrészben. Ki kell még emelni Kárpáthegyi Lédát is, akire valamiért haragudtak a helyi statisztikaírók, hiszen legalább 6-7 blokkot jegyzett és védekezésben szinte mindig jó helyen volt, illetve Bori Lizát, aki hatalmas harcot végzett a palánkok alatt. A Vasas így kiejtette a címvédőt és holnap a BEAC Újbuda KA/A csapatával mérkőzik meg a döntőbe jutásért.

Darazsak Sportakadémia/A – Vasas Akadémia/A 55-65 (13-13, 9-12, 19-13, 14-27)

Fotó: TARR KSC Szekszárd